گچ پلیمری چیست؟

گچ پاششی (جت گیپس)
در ایران گچ کاری در اکثر موارد به‌صورت سنتی (قدیمی) انجام می‌شود که باعث ایجاد ضایعات فراوان است. اکنون در عصر انقلاب صنعتی به مدد فناوری‌های جدیدی همچون گچ‌های پلیمری و دستگاه‌های گچ پاش در گچ کاری که سبب کاهش ضایعات کار و افزایش بهره‌وری گردیده است.

با استفاده از دستگاه‌های جدید می‌توان بر روي سطوح مختلف عملیات گچ کاری را انجام داد که عبارت‌اند از:
• آجر
• بتن
• فوم
• سفال
• سيمان
• ليکا
• هبلکس
• ستون هاي بتني
• ستونهای فلزي

گچ چيست
در ابتدای مقاله جا دارد که قبل از هر چیزی به تعریف خود گچ بپردازیم. این واژه از فارسی میانه gač است که ریشه نهایی آن نامعلوم است، ولی با واژه‌های اکدی gaṣṣu، آرامی gaṣṣā، عربی جصّ، لاتین gypsum و یونانی باستان gýpsos مرتبط است.

گَچ کلسیم سولفات آبدار طبیعی یا غیرطبیعی هست و در چندین مدل بلوری پیدا می‌شود که نمی‌توان این محصول را از ذخیره‌های پوسته جامد کره زمین و مایع زمین که قابل‌برداشت نیست.

گچ به شکل قشرهای نسبتاً ضخیم پیدا می‌شود که آن را از اعماق زمین استخراج می‌شود. شاید جالب باشد که بدانید که این محصول برای اولین بار حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون سال پیش، وقتی‌که دریاها خشک گردیدند، لایه‌های سنگ گچ که در زیر آن‌ها به وجود آمده بودند، قابل‌رؤیت شدند.

از کهن‌ترین مصالحی که در دنیا در امور ساخت‌وساز ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد می‌توان به گچ اشاره کرد که البته در قرن‌های گذشته به طرق دیگری مورداستفاده قرار می‌گرفت. طبق آخرین تحقیقات دانشمندان زمین‌شناس، به وجود آمدن سنگ گچ به دوران دایناسورها بازمی‌گردد. در قرن 17 یعنی 4 قرن پیش کشور فرانسه بخصوص پایتخت آن پاریس، به پایتخت گچ معروف بود و دیوارهای چوبی منازل را با گچ می‌پوشاندند که می‌توان یکی از دلایل آن را آتش‌سوزی بزرگ لندن دانست که تمامی خانه‌های چوبی آن در آتش سوختند و نابود شدند و از آن به بعد پادشاه فرانسه گچ کاری سطوح چوبی منازل را اجباری نمود.

در ابتدا که سنگ گچ استخراج می‌شود آن را همانند آهک به کوره برده و تا دمای تقریباً نزدیک به ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد گرما می‌دهند تا تعدادی از مولکول‌های آبِ تبلورش را از دست داده و به فرم گچ قابل به‌کارگیری به‌عنوان مصالح ساختمانی و قالب‌گیری درآید.

اغلب آن را با آسیاب‌های مخصوص به‌صورت پودر درآورده و داخل کیسه‌ها ریخته و یا به‌صورت فله به فروش می‌رسانند. یکی از نشانه‌های پودر گچ مرغوب این است که باید کوچک‌تر از ۰٫۱۵ میلی‌متر باشد. در اکثر موارد ترکیب گچ و آب خالص برای کاربردهای مختلف استفاده می‌شود هرچند در موارد نیاز با اضافه کردن مقداری مواد مختلف می‌توان زمان سفت شدن آن را نیز کاهش داد برای مثال با افزودن ۱٪ نمک طعام به مخلوط گچ و آب زمان گیرش آن کمتر می‌شود و اگر میزان نمک بیش از ۴ درصد شود زمان گیرش زیاد می‌شود (تا ۳۰ دقیقه)؛ یعنی بیش از 30 دقیقه طول می‌کشد تا گچ سفت شود و در مواقعی بکار می‌آید که گچ کار دست تنهاست و یا مواردی از این قبیل.

رنگ گچ به‌طور طبیعی سفید است ولی گاهی اوقات ممکن است به دلیل ناخالصی‌های مواد آلی رس و اکسید آهن به رنگ‌های خاکستری، خاکستری مایل به آبی، صورتی یا زرد نیز دیده شود.
سنگ گچ دارای سیستم تبلور منوکلینیک، وزن مخصوص ۲/۲ و سختی ۲ می‌باشد. ژیپس مورد به‌کارگیری با سنگ گچ به فرم توده‌ای بلوری‌شده که به فرم دانه‌های ریز و درشت است؛ در اسید کلریدریک و آب گرم به فرم محلول درمی‌آید. سنگ گچ خالص دارای 9.20 درصد آب ترکیبی و 6.46 درصد SO3 و 5.32 درصد CaO است.

نکته: خلوص سنگ گچ بر اساس درصد کانی ژیپس در آن تعریف می‌گردد.

گچ کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد ویکی از مهم‌ترین موارد استفاده از گچ در صنعت ساختمان است. حدود ۷۵% مصرف گچ در ساختمان مربوط به موارد زیر است:
• روکش دیوارها
• تهیه ملات های گوناگون
• گچ‌بری
همچنین از دیواره‌های گچی جهت جداسازی بین دو فضا در ساختمان استفاده می‌شود که دارای خواص اکوستیکی می‌باشد. امروزه در صنعت گچ کاری شاهد تحولاتی در ساختار و عملکرد هستیم. یکی از این تحولات، ظهور گچ پلیمری پاششی است که به‌عنوان یک پوشش نوین در جهان شناخته‌شده است و کاربرد بسیار فراوانی دارد.

 

دستگاه گچ (کاری) پاششی

گچ پلیمری پاششی – گچ کاری پاششی
در ادامه مطلب شما عزیزان را با مشخصات این نوع آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.
مشخصات گچ پلیمری پاششی
1. این نوع از گچ پس از عملیات پاشش سریعاً همانند بتن سفت و محکم می‌شود.
2. در برابر رطوبت و تا حد زیادی در برابر حرارت مقاوم است.
3. با استفاده از این روش دیگر نیاز نیست در ساختمان‌ها از گچ و خاک استفاده کرد و این مرحله حذف می‌گردد.
4. به دلیل استفاده از مواد افزودنی ویژه در این نوع گچ تا ضخامت 10 سانتیمتر بر روی موادی همچون آجر و بتن قابل اجرا می باد.
5. این گچ ستون‌های بتونی و فلزی را مستقیماً پوشش می‌دهد.

ترکیبات گچ پلیمری
ترکیبات این گچ عبارت‌اند از:
• آهک هیدراته
• ماده معدنی پربیت
• مواد پلیمری

گچ پاششی (پليمری) چیست؟
نوع خاصی از گچ که برای استفاده در دستگاه‌های پاشیدن گچ به کار می‌رود. در قدیم‌الایام که با ابزارهای سنتی این کار صورت می‌گرفت ولی در عصر کنونی و پس از انقلاب صنعتی که اغلب کارها مکانیزه گردیدند، با استفاده از دستگاه‌های مخصوص به‌راحتی با استفاده از پودر گچ می‌توان عملیات سفید کاری ساختمان را به‌صورت دستگاهی و بسیار اصولی و بدون ضایعات انجام داد که از هر لحاظ به‌صرفه‌تر از روش سنتی هست.

مزایای گچ پلیمری پاششی – مزایای گچ کاری با گچ پلیمری و ماشین گچ پاش
شاید این سؤال برایتان پیش آید که این نوع گچ چه مزایایی می‌تواند داشته باشد، در ادامه به آن پرداخته‌شده است.
بهره وری بالاتر
• سرعت اجراي گچ پليمري نسبت به گچ عادي حدود ۵ برابر است. با استفاده از یک دستگاه گچ پاش امکان گچ کاری سطح تا ۲۰۰ متر مربع در روز وجود دارد.
• در روش گچ کاري با گچ پليمری و دستگاه گچ پاش به علت اينکه گچ با سرعت و فشار بر روي ديوار پاشيده می‌شود، تمامي درزها و ترک‌های ديوار را پر می‌نماید.
• ازآنجایی‌که گچ پلیمری بسته بندی شده به‌صورت مستقیم در دستگاه گريخته می‌شود بنابراین ضايعات گچ به حداقل ممکن می‌رسد.
• با استفاده از اين گچ، مرحله گچ و خاک در گچ کاری سنتی ساختمان حذف می‌شود. در اين روش گچ در يك مرحله مستقیماً بر روي مصالح سقف (تيرچه و بلوك) يا سقف كاذب (رابيتس) اجرا می‌گردد.

کیفیت بالاتر سطح پس از اجرا
• گچ پلیمری پس از پاشش همانند بتن سخت و مقاوم می‌شود و سطحی بدون موج و صاف ایجاد می‌کند.
• در مقابل رطوبت مقاوم بوده و تا حد زیادي در مقابل حرارت مقاومت نشان می‌دهد.
• گچ معمولي در ضخامت بيش از ۲ سانتيمتر ترک‌خورده و ظاهر نامناسبي پيدا می‌کند ولي گچ پليمري پاششي تا ضخامت ۱۰ سانتيمتر قابلیت اجرا دارد و ترک نمی‌خورد.
• گچ پلیمری پاششي (پرليت دار) قابل شست‌وشو است و سازگاري بسيار مناسبي با اقلیم‌های مختلف آب‌وهوایی ازجمله مناطق مرطوب دارد.


معایب گچ پاششی
هر چیزی علاوه بر مزایای فراوان خود شاید دارای معایبی هرچند کوچک نیز باشد که برای این مورد عبارت‌اند از:
• قیمت بالای گچ پاششی نسبت به گچ معمولی
• هزینه اولیه برای تهیه دستگاه گچ پاش
• نیاز به نیروی کار متخصص

تفاوت گچ پلیمری پاشش با دیگر گچ ها
1- یکی از معایب گچ معمولی عدم استفاده در مناطق مرطوب و مشکلات موجود در این بخش می‌باشد اما گچ پلیمری پاشش هیچ محدودیتی در این زمینه ندارد و سازگاری بسیار مناسبی با گونه‌های مختلف آب‌وهوا دارد.
2- سرعت اجرای گچ پلیمری نسبت به گچ عادی حدود ۵ برابر است و این مورد بهترین فاکتور در صنعتی سازی ساختمان هست.
3- گچ معمولی ضخامتی معدل ۵/۱ الی 2 سانتیمتر دارد و اگر ضخامت آن بیشتر شود ترک می‌خورد ولی گچ پلیمری پاشش تا ضخامت ۱۰ سانتیمتر قابل‌اجرا بوده و ترک نمی‌خورد.
4- مقاومت فشاری گچ پلیمری در مقایسه با گچ عادی به ترتیب ۱۵۶ و ۷۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع است.

 

 

عکس گچ پاششی

قیمت دستگاه گچ پاش اتوماتیک – قیمت دستگاه گچ و سیمان پاششی – مجری گچ پاششی
قیمت دستگاه گچ کاری پاششی – هزینه اجرای گچ پاششی
برای اطلاع از قیمت این دستگاه حتماً با شرکت تونل بیستون تماس حاصل بفرمائید و از مشاوره رایگان در این زمینه بهره‌مند گردید:

 

مراحل گچ پاششی
در ویدیوی زیر مراحل تهیه و کار با گچ پاششی به نمایش درآمده است.

admin1ttb
ارسال دیدگاه